Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
obec Bohunice okres IlavaHľadať
 
 

Dobrovoľný hasičský zbor

História hasičského zboru

 

Znak DPO SR    Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) bol v obci Bohunice založený v roku 1920. Zakladateľom a prvým predseom DHZ bol Filip Remšík. Veliteľom hasičov bol Zlatoš Ondrej. Po smrti Ondreja Zlatoša sa stal veliteľom Štefan Remšík (Gazdičko), ktorý bol veľmi aktívnym organizátorom. Trubačom hlásenia požiaru signálom "horí, horí" bol Ludovít Mojto a Pavol Holíček. V súčasnosti je predsedom DHZ Michal Prekop a veliteľom Dominik Pecucha.

    V minulosti hasiči používali ručne poháňanú hasiacu striekačku, ktorú obsluhovali štyria hasiči. Táto ručná striekačka sa presúvala k požiaru pomocou konského záprahu. V roku 1953 bola hasičskému zboru v Bohuniciach pridelená nová motorová striekačka, avšak i táto sa musela k požiaru dopravovať pomocou iného motorového vozidla. Ručná striekačka je dodnes funkčná, používa sa však už iba ako "hasičská atrakcia" pri slávnostiach.

    Počas letného obdobia, hlavne pred žatvou, sa na potoku budovali hate - stavy, aby bola dostatočná zásoba vody v prípade požiaru. Od roku 1956 do roku 1972 boli zriadené v obci počas žatevných prác nočné hliadky. Jeden hasič mal pohotovosť v požiarnej zbrojnici a dvaja občania mali pochôdzku po obci do 24.00 hod. Následne bola výmena občanov a ďalší dvaja mali pochôdzku po obci do 4.00 hod. rannej.

    DHZ v obci Bohunice okrem svojej primárnej úlohy ako napr. hasenie požiarov, pomoc pri povodniach a pod., plní i ďalšie úlohy, hlavne v kultúrnej oblasti. Okrem reprezentácie obce na hasičských súťažiach, vedú mladých k aktívnej účasti na živote obce a bez ich účasti si nevieme predstaviť udržiavanie tradícii v obci Bohunice. Všetci sa vždy tešia na tanečné zábavy pod ich taktovkou, fašiangovú veselicu po obci, či pochovávanie basy alebo stavanie májov.

   
 


 

Fotogaléria DHZ Bohunice

Zopár záberov z histórie a súčasnosti DHZ

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 
ÚvodÚvodná stránka