Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
obec Bohunice okres IlavaHľadať
 
 

Symboly obce

Symboly obce Bohunice

     Kedže obyvatelia obce sa zaoberali poľnohospodárstvom, na poľnohospodárstvo poukazujú i historické symboly obce Bohunice:

  • Pečať obce
  • Erb obce
  • Vlajka obce

 

Pečať obce


   

Najstarší odtlačok pečatidla je z 18. storočia, kde v strede pečatného poľa je vyrytá pažiť s dvoma trsmi trávy, nad ktorou sa vznáša vodorovne položený lemeš. Za ním stojí snop a po pravej strane lemeša je kosmo postavené čerieslo. Kruhopis pečatidla znie: "O . BOHUNICE ", kde O - znamená obec.

 

Okolo polovice 19. storočia si obec nechala vyhotoviť ďalšie pečatidlo, na ktorom je vyrytý už odlišný znak. V poli nového pečatidla z mierneho kopca vyrastá jeden klas. Po jeho ľavej strane je kolmo postavený lemeš, vpravo od klasu je vyrytý kosák a čerieslo. Kruhopis pečatidla znie: "PEČATKA OBEC BOHUNICZ".

 

 

Na heraldickú úpravu pečate a na vytvorenie obecného erbu v súčasnosti sa použil motív zo staršieho znaku. Ten má totiž neobvyklú kompozíciu, čím je po obsahovej stránke jedinečný. Takto upravené poľnohospodárske symboly nepoužíva žiadna iná obec na Slovensku.


 

Erb obce


 

erb obceErb obce Bohunice je zostavený nasledovne:

v modrom štíte je na zelenej trávnatej pažiti zlatý snop piatich bezostých klasov. Zo zelenej pažite vyrastajú dva zelené trsy trávy. Zlatý snop je prekrytý striebornym vodorovne položeným lemešom a je sprevádzaný strieborným šikmým čerieslom. V zmysle heraldickej konvencie je možné zlatú zamieňať žltou a striebornú bielou farbou.


 

Vlajka obce


vlajka obceVlajka obce pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej (1/6), žltej (2/6), bielej (1/6) a zelenej (2/6). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.


 
ÚvodÚvodná stránka