Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
obec Bohunice okres IlavaHľadať
 
 

Tradície

Fašiangy

    Na fašiangy bolo zvykom voziť "kláta", čo bol chlap vypchatý slamou. V súčasnosti sa chodí už len "pod šable". Ľudová hudba chodí na konskom záprahu (alebo bez neho) po obci s hasičmi v tradičných uniformách spolu s mládencami a dievčatami v krojoch. Po domácnostiach spievajú a vytancujú všetkých čo vládzu, pričom pozývajú domácich na večernú celoobecnú veselicu. Vyslúžkou im sú vajíčka, slanina, zopár drobných a aj "štamprla".


 

Stavanie májov

    Pred 1. májom, starší mládenci už mali v lese obhliadnuté smrekové stromy, ktoré by mohli byť použité na "máj". Museli byť vysoké, rovné a nie veľmi ťažké. Výrub týchto stromov bol dohodnutý s hájnikom. S konským záprahom sa mládenci vybrali do lesa, kde ručnou pílou - bachračkou, zrezali máj a k nemu aj vršok - "májku". Privezené máje zložili na starej hradskej, kde sa do čista ošúpali. "Májky" mládenci poroznášali dievčatám na ozdobenie mašlami z krepového papiera.

    Pri stavaní mája u dievčat (podvečer 30.apríla)  mládenci pripevnili na "májku" plnú flašu z pálenky (nebola v nej nikdy ani kvapka pálenky, ale iba voda). Najmenej štyria mládenci išli vopred kopať jamy. Keď bolo všetko pripravené, za spevu mládencov a doprovodu harmonikára, začalo sa so stavaním. Pri stavaní museli niekoľko krát pomôcť i ženáči, vraj majú väčšie skúsenosti (veľa krát však iba v pití pálenky). Pri stavaní májov používali klieštiny a rebrík. 

    31. mája sa taktiež za spevu a doprovodu harmonikára máje válali a odnášali na určené miesto.

    Stavanie májov i v súčasnosti prebieha tradičným spôsobom, t.j. za pomoci klieštin, rebríkov a ľudských rúk, pričom ani najstarší pamätníci si nespomínajú, žeby bol niekedy máj spadol, alebo by došlo k úrazu.
 

Video zo stavania mája 2016.


 
ÚvodÚvodná stránka